Chrypka i zalegająca flegma to częste objawy infekcji dróg oddechowych. Choć nie zawsze wymagają one interwencji lekarskiej, mogą być uciążliwe. Warto zatem stosować środki nawilżające struny głosowe oraz sięgać po leki mukolityczne i wykrztuśne, które ułatwią oczyszczenie dróg oddechowych. Jakie domowe sposoby, leki i zioła będą tutaj pomocne?
Inhalacje- ważny zabieg w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych
Inhalacje czy to parowe, czy z wykorzystaniem nebulizatora to uniwersalny sposób na łagodzenie różnego rodzaju objawów związanych z infekcją dróg oddechowych. Pozwalają na nawilżenie dróg oddechowych, rozrzedzenie flegmy i łagodzenie chrypki. Co warto wykorzystać do inhalacji na chrypkę i zalegającą flegmę?
- Nebulizacja z soli fizjologicznej– bezpieczna i uniwersalna metoda pozwalająca nawilżyć i oczyścić drogi oddechowe. Warto wykorzystać ampułki z dodatkiem kwasu hialuronowego w przypadku uciążliwej chrypki i mocnego podrażnienia strun głosowych oraz z hipertonicznym roztworem chlorku sodu, jeśli zmagamy się z zalegającą w drogach oddechowych flegmą.
- Inhalacja z wykorzystaniem naparów ziołowych– popularną parówkę można wykonać wykorzystując rumianek lub tymianek.
- Aromaterapia– nieoceniona jest rola olejków eterycznych w łagodzeniu objawów infekcji dróg oddechowych. Sprawdzą się m.in. olejek lawendowy, sosnowy czy też eukaliptusowy. Wystarczy dodać kilka kropli do ciepłej wody i swobodnie oddychać.
Domowe sposoby na chrypkę i zalegającą flegmę
Na infekcję górnych dróg oddechowych, podczas której pojawia się chrypka i flegma, można stosować wiele domowych sposobów. Są to m.in.:
- Nawilżanie gardła i zmniejszenie podrażnienia poprzez regularne picie ciepłych napojów, takich jak herbata z miodem i cytryną, a także wody czy zup. Aby upłynniać zalegając w drogach oddechowych flegmę, również potrzebne jest odpowiednie nawodnienie.
- Zadbanie o odpowiednią wilgoć w pomieszczeniach, co zapobiegnie wysuszeniu błony śluzowej dróg oddechowych i zapobiegnie podrażnieniom.
- Unikanie zapylenia, które pogłębia podrażnienie dróg oddechowych.
- Odpoczynek dla regeneracji strun głosowych.
Leki na chrypkę
Dostępne w aptekach leki na chrypkę i podrażnione struny głosowe mają za zadanie ich regenerację i nawilżenie. Są to pastylki do ssania zawierające wyciąg z porostu islandzkiego, ale też innych ziół. Łagodzące działanie na chrypkę mają tymianek, podbiał czy prawoślaz. Jeśli nie pastylki do ssania można sięgnąć po spraye, o podobnym działaniu. Ich składnikami są również ekstrakty ziołowe, ale także substancje olejowe i mocno powlekające śluzówkę, m.in. glicerol.
Sprawdź: https://aptekadlarodziny.pl/leki-na-chrypke.html
Leki na flegmę
Aby usunąć zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę należy stosować leki mukolityczne, które ją upłynniają i wykrztuśne, pomagające w jej usunięciu. Dostępne są zarówno syropy jak i tabletki na kaszel mokry, zawierające ambroksol czy acetylocysteinę. Tego typu środki nie powinny być stosowane na noc.
Sprawdź: https://aptekadlarodziny.pl/leki-na-zalegajaca-flegme.html
W leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych ważne jest ich nawilżanie i regeneracja. Wsparcie dla błony śluzowej, objętej infekcją stanowi cenne uzupełnienie w procesie zdrowienia. Jest to ważny element w postępowaniu zarówno w przebiegu chrypki, jak i zalegającej flegmy.